Sportingowe obchody 750-lecia Lublińca

Rok 2022 jest szczególny dla Lublińca. Nasze miasto świętuje właśnie 750-lecie istnienia, w związku z czym przez całe dwanaście miesięcy odbywają się ciekawe uroczystości oraz wydarzenia, w których oczywiście nie mogło zabraknąć Sportingu.

Jak wiadomo, lwia część tego typu obchodów przypada zazwyczaj na okres wakacyjny i okołowakacyjny, ze względu na najbardziej sprzyjające warunki pogodowe.
Nie inaczej jest w tym przypadku, a pierwszą porcję inicjatyw z naszym udziałem mieliśmy okazję świętować 3, 4 oraz 5 czerwca.

3 czerwca – Turniej Oldbojów organizowany przez Sporting

Mimo, że Sporting to przede wszystkim dzieci i młodzież, wiadome jest od dawna, że piłka łączy pokolenia.
W myśl tej idei na Stadionie Miejskim w Lublińcu, rozegrany został mini-turniej oldbojów pomiędzy Reprezentacją Lublińca, Oldbojami Górnika Zabrze oraz Reprezentacją Polski Dziennikarzy Sportowych.
Rozgrywki poprzedzone zostały uroczystym przemarszem dookoła Stadionu, gdzie zawodników wyprowadzili młodzi piłkarze Sportingu, przy akompaniamencie lokalnej orkiestry.

Przed pierwszym meczem odegrany został również hymn Polski, a wszystkich przybyłych przywitał  uroczyście Burmistrz Lublińca wraz z naszym wybitnym olimpijczykiem – Zygmuntem Anczokiem.

Wydawać by się mogło, że skoro to zawody oldbojów, wszystko będzie bardzo spokojne, stonowane, jednostajne – jednak nic z tych rzeczy.
Stadion Miejski wypełniła liczna rzesza kibiców, a wydarzenia boiskowe dostarczyły ogromu emocji. Zaczynając od symbolicznego karnego w wykonaniu Burmistrza Lublińca – Edwarda Maniury, na rzutach karnych w ostatnim spotkaniu kończąc.
Reprezentacja Lublińca z przedstawicielami Sportingu w składzie (Kacper Polak i Sebastian Radek), pokazała się z bardzo dobrej strony, zwyciężając w całych zawodach.
W pierwszym meczu pokonaliśmy 1:0 Dziennikarzy Sportowych. Natomiast w spotkaniu z Górnikiem, po bezbramkowym remisie w regulaminowym czasie gry, okazaliśmy się lepsi w rzutach karnych. Wcześniej Górnik pokonał 1:0 Reprezentację Dziennikarzy.

Zapraszamy również do relacji ze strony www Reprezentacji Dziennikarzy Sportowych:

https://www.reprezentacjadziennikarzy.pl/slaska-goscinnosc/

4 czerwca – Turniej Eliminacyjny Klubów Partnerskich Górnika Zabrze oraz gości do U11 International Sporting Cup

Największe wydarzenie spod znaku SFA, w ramach obchodów 750-lecia Lublińca, zaplanowane jest na dni 19-21 sierpnia i będzie to druga edycja międzynarodowego turnieju International Sporting Cup w kategorii U11.
W związku z tym, że Sporting należy do Kooperacji Klubów Partnerskich Górnika Zabrze, postanowiliśmy zorganizować eliminacje do turnieju głównego, w których udział wzięły chętne kluby partnerskie 14-krotnych mistrzów Polski oraz zaproszeni goście.
W sobotni poranek na Stadionie Miejskim w Lublińcu stawiły się takie zespoły jak; Athletic Ozimek, Orbita Bukowno, Sparta Lubliniec, Iskra Pszczyna, Naprzód Rydułtowy, Małapanew Kuczów, UKS APN Gmina Tworóg, Liswarta Krzepice, LKS 35 Gierałtowice.
Z przyczyn niezależnych od nas na miejsce nie dotarła Stal Zawadzkie.
Niestety pogoda tego dnia nie była naszym sprzymierzeńcem i choć w ciągu 4 lat istnienia Sportingu zorganizowaliśmy wiele turniejów, pierwszy raz, niemal od początku do końca padał deszcz.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie zniechęciły jednak młodych piłkarzy, którzy zaprezentowali hart ducha, siłę charakteru i wysokie umiejętności piłkarskie.
Bezdyskusyjnym zwycięzcą z kompletem wygranych, bez straty bramki, została Iskra Pszczyna, zapewniając sobie tym samym udział w drugiej edycji International Sporting Cup.
Wyróżnienia indywidualne powędrowały do następujących graczy;
Mikołaj Szwedo (Iskra Pszczyna) – najlepszy zawodnik. Najlepszym bramkarzem wybrany został Ignacy Knopik-Nowakowski (Sparta Lubliniec), natomiast najlepszy strzelec – Antoni Robak (Naprzód Rydułtowy) – wybrał się sam.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wyniki meczów oraz rozstrzygnięcia końcowe można sprawdzić w poniższym linku, dzięki naszemu partnerowi Piotrowi Turbańskiemu z Proturnieje:

Wyniki i tabele

5 czerwca – Turniej wewnętrzny Sparty Lubliniec w kategoriach Żak i Orlik z gościnnym udziałem Akademii BVB im. Łukasza Piszczka oraz Sportingu.

Ponownie Stadion Miejski w Lublińcu – niby u siebie, lecz tym razem gościnnie – wzięliśmy udział w turnieju organizowanym przez Spartę Lubliniec.
Sporting podobnie jak Akademia BVB Goczałkowice wystawił po jednej drużynie w kategorii Żak oraz Orlik, natomiast gospodarze – Spartanie po 4, w obu kategoriach.
Turniej został uroczyście otwarty przez włodarzy Miasta Lubliniec oraz zaproszonych przez Nich gości w postaci wybitnych piłkarzy; Zygmunta Anczoka oraz Łukasza Piszczka.

Jeśli chodzi o same rozgrywki; poziom meczów zarówno w Żaku jak i w Orliku był mocno zróżnicowany. Nie da się ukryć, że dużo jakości do zawodów wniosła Akademia Łukasza Piszczka, czego się z resztą spodziewaliśmy, ponieważ mieliśmy już wcześniej okazje do konfrontacji.
Natomiast najwyższe wymagania zarówno zawodnikom jak i trenerom, postawiła bez wątpienia pogoda. Słońce od godzin porannych do ostatniego spotkania prażyło wszystkich uczestników, co miało swoje plusy i minusy.
Jeśli chodzi o formułę turnieju, z założenia nie uwzględniała ona klasyfikacji końcowej, natomiast nasi zawodnicy; Mikołaj Borosz (Żak) oraz Antoni Korzekwa (Orlik), wyróżnieni zostali w kategorii najlepszy bramkarz.
Z wszystkich uczestniczących drużyn wybierano również najbardziej wartościowego zawodnika, a wyróżnienia powędrowały do Borysa Pietrka (Żak) oraz Tobiasza Geroski (Orlik).

5 czerwca – wizyta młodych reprezentantów AMP Futbolu oraz mecz integracyjny z zawodnikami i trenerami Sportingu.

Po zakończeniu wyżej wspomnianego turnieju, na zaproszenie Sportingu do Lublińca zawitali szczególni goście – dwóch młodych reprezentantów AMP Futbolu.
Początkowym założeniem był mecz młodzieżowej reprezentacji AMP Futbolu z zawodnikami Sportingu, natomiast drużynie prowadzonej przez trenera Marka Dragosza wypadły w międzyczasie pilne wyjazdy i niestety nie mogli się stawić w tym terminie.
Mimo komplikacji, cel ogólny udało nam się zrealizować; nasi goście, wraz z zawodnikami i trenerami SFA zagrali mecz integracyjny, który był kolejnym dowodem na to, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu.
Mało tego; Szymon i  Igor zaprezentowali na prawdę wysoki poziom piłkarski w konfrontacji z graczami Sportingu.
Był to dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy ugościć chłopaków oraz ich rodziny i wierzymy, że uda nam się jeszcze zaprosić całą reprezentację trenera Dragosza.

Wszystkie wyżej opisane wydarzenia zrealizowane zostały przy wsparciu finansowo-organizacyjnym Miasta Lubliniec, za co serdecznie dziękujemy.