U11 International Sporting Cup 2022

Największe piłkarskie wydarzenie w historii Lublińca, którego premiera odbiła się echem w całej Europie, doczekało się swojej kontynuacji, wznosząc się na jeszcze wyższy poziom sportowo-organizacyjny!
Po dwuletniej przerwie wynikającej z sytuacji pandemicznej – U11 International Sporting Cup 2022 stał się faktem!
Będąc jednocześnie kulminacyjnym momentem obchodów 750-lecia Miasta Lubliniec.
Za nami fantastyczny i niezapomniany piłkarski spektakl, który trenerzy Schalke 04 Gelsenkirchen podsumowali słowami; “Champions League Level”.

9 państw; Ukraina, Francja, Niemcy, Słowacja, Chorwacja, Czechy, Rumunia, Węgry oraz Polska.
32 drużyny – w tym między innymi; Hajduk Split, Górnik Zabrze, Schalke 04 Gelsenkirchen, Olympique Marsylia, Śląsk Wrocław, Slavia Praga, Sigma Ołomuniec, Raków Częstochowa, czy Wisła Kraków.
A to wszystko w ramach wielkiego piłkarskiego święta, które miało miejsce w Lublińcu w dniach 19-21 sierpnia.

Organizatorzy zamieszania tj. Sporting FA Lubliniec oraz Pro-Turnieje, dołożyli wszelkich starań by pokonać przeciwności logistyczne (wynikające z sytuacji geopolitycznej), jak i te pogodowe, które zastały nas na miejscu.

Zrobiliśmy to! I powiemy nieskromnie – wyszło kapitalnie!

W piątek 19 sierpnia, na wzór pierwszej edycji, odbył się uroczysty przemarsz drużyn i oficjalne otwarcie Turnieju na Rynku Miejskim w Lublińcu, gdzie prezes Sporting FA Lubliniec – Sebastian Radek, Piotr Turbański z Pro-Turnieje wraz z Burmistrzem Lublińca – Edwardem Maniurą powitali wszystkich uczestników oraz kibiców.
Gościem honorowym wydarzenia był Złoty Medalista Olimpijski z Monachium, mieszkaniec Lublińca – Zygmunt Anczok.

Po zakończeniu uroczystości przeprowadzony został pokaz piłkarskiego freestyleu oraz street football w wykonaniu ekipy R-Style, która wchodząc w interakcje z publiką, dała wiele radości wszystkim zgromadzonym.

Pogoda okazała się dla nas na tyle łaskawa, że burza oraz intensywne opady atmosferyczne wystąpiły dopiero po zakończeniu pokazu (natomiast nie ukrywamy, że zafundowały nam nieprzespaną nockę).

Sobota 20 sierpnia, godzina 9:00, deszcz nam niestraszny – czas start!

A, że młodzi piłkarze deszczu się nie przestraszyli, to przestał w końcu padać 😀

Drużyny rozpoczęły rywalizację w 4 grupach, według poniższego harmonogramu;

– grupy A i B od godziny 9:00

 

– grupy C i D od godziny 14:00

 

Mimo doświadczeń z premierowej edycji i zjeżdżonych kilometrów w piłkarskiej podróży, przecieraliśmy oczy ze zdumienia, delektując się kunsztem technicznym i boiskową świadomością zawodników w tak młodym wieku.
Wiele z przeprowadzonych akcji z powodzeniem mogłoby być ozdobą największych stadionów świata, a przecież grali 11-latkowie!

Miłym smaczkiem pierwszego dnia rozgrywek była postawa polskich drużyn. Górnik Zabrze, Wisła Kraków, Raków Częstochowa, czy mniej znane; Talent Warszawa oraz Beniaminek Krosno, za sprawą swojej świetnej gry, zapewniły sobie awans do grupy “Champions”, w której kolejnego dnia rozegrała się potyczka o najwyższe laury.

W niedzielę 21 sierpnia również wystartowaliśmy o 9:00, a podział na grupy prezentował się tak;

Pierwszy dzień rozgrywkowy był bardzo zacięty i intensywny. Tym większe wrażenie wywarł na nas poziom regeneracji młodych zawodników.
Mimo tego, że w nogach mieli niemal całodniową rywalizację, po zaledwie kilkunastu godzinach odpoczynku grali jeszcze szybciej i z jeszcze większym zaangażowaniem.

Świetnym widowiskiem okazała się potyczka Hajduka Split z Olimpique Marsylia. Żaden z zespołów nie chciał zostawić rywalom ani odrobiny miejsca, nie ustępując na krok. Niesamowita intensywność, ambitna postawa i walka o każdą piłkę, do samego końca.
I właśnie w końcówce spotkania Hajduk przechylił szalę zwycięstwa, strzelając bramkę na 1:0.

Wszystkie rezultaty można sprawdzić pod poniższym linkiem:

U11 ISC 2022 – WYNIKI

Mówiąc o świetnej postawie, nie można nie wspomnieć o fantastycznych kibicach-rodzicach, którzy przejechali niejednokrotnie tysiące kilometrów, żeby dopingować swoich pupili – na trybunach był prawdziwy ogień!

Ostatecznie o miano najlepszej drużyny Turnieju, zagrały dwie “Torcidy” – Górnik Zabrze oraz Hajduk Split.
Po zaciętym boju to zespół z Chorwacji okazał się lepszy, zwyciężając 3:2 .

W “finale pocieszenia” Sigma Ołomuniec pokonała Raków Częstochowa 1:0, zajmując 3cie miejsce na pudle.

Organizatorzy wspólnie i w porozumieniu wybrali również najlepszą siódemkę turnieju, a nagrody wszystkim uczestnikom wręczyli Burmistrz Lublińca – Edward Maniura, Zastępca Burmistrza – Anna Jonczyk-Drzymała oraz nasz Olimpijczyk – Zygmunt Anczok.

 

Mimo, że przed samym rozpoczęciem zawodów (z piątku na sobotę), pogoda napędziła nam niemałego strachu, ostatecznie wszystkie szczegóły dopięte zostały na ostatni guzik, a całość rozgrywek przeprowadzona została zgodnie z planem.
Mało tego – Piotr Turbański, z którym współorganizowaliśmy ISC, a który “ładnych kilka turniejów ma na swoim koncie”, ocenił całość 11/10!
Przychylamy się do jego opinii – zgodnie uważamy, że wyszło po prostu świetnie!
Cieszy nas niezmiernie, że mogliśmy w taki właśnie sposób uczcić 750-lecie Naszego Miasta!

Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz życzliwym i pomocnym ludziom w tym wolontariuszom (którzy stali nieraz po kilka godzin w deszczu), bez których to wydarzenie nie mogłoby dojść do skutku!

Jesteście fantastyczni! A to nasz wspólny sukces!

Zadanie dofinansowane przez Miasto Lubliniec oraz Starostwo Powiatowe Lubliniec.

 

Ps. Zapraszamy także do krótkiego reportażu przygotowanego przez TVP 3 Katowice.