Ekstra Talent 2021 – Górnik Zabrze

W poniedziałek 16.08.2021 na stadionie Walki w Zabrzu, odbyła się kolejna edycja programu Ekstra Talent, który przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, organizowany jest przez Ekstraklasę oraz kluby w niej grające – w tym przypadku Górnik Zabrze.
Jest to trzeci rok z rzędu, kiedy Sporting na zaproszenie Górnika gości w Zabrzu i trzeba przyznać, że pod względem poziomu jaki zaprezentowaliśmy, był to nasz najlepszy występ.

„Ekstra Talent” to program, który łączy w sobie turniej piłki nożnej dla dzieci do dwunastego roku życia (rocznik 2010 i młodsi) oraz testy sprawnościowe. W turniejach, jakie odbywają się w 16 miastach Ekstraklasy, biorą udział młodzi piłkarze z drużyn zaproszonych przez kluby.
W przerwach między fazami turnieju, odbywają się testy sprawnościowe pod okiem wolontariuszy z AWF Warszawa.
Dzieci mogą sprawdzić się w 3 próbach: zwisie na ugiętych rękach, biegu wahadłowym 10 x 5 metrów oraz w biegu wytrzymałościowym wahadłowym – tzw beep test. Wyniki testów odbywających się według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT, zostały zapisane w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo.

W tym roku gospodarze zdominowali zawody, gdyż spośród dziesięciu uczestników, pod nazwą Górnik wystartowało aż siedem ekip.
Sporting tradycyjnie już wystawił dwie drużyny; jedna z nich składała się głównie z zawodników z rocznika 2010, drugą tworzyły głównie roczniki 2011 i 2012.
Oba nasze teamy zaprezentowały się kapitalnie pod względem organizacji gry, sposobu i ilości stwarzanych sytuacji strzeleckich oraz wyciągania wniosków z meczu na mecz.
Jedyny element, do którego można mieć zastrzeżenia, to skuteczność pod bramką rywali. A jak wiemy niewykorzystane sytuacje lubią się mścić…

Nie mniej jednak starsza z naszych ekip zanotowała bardzo dobry wynik(choć nie on był tutaj najważniejszy).
Po pechowej porażce w półfinale z Górnikiem II U12 (0:1), w małym finale pokonaliśmy 3:1 Górnik I U11, zajmując tym samym trzecią lokatę i zdobywając brązowy medal.
Nasi młodsi reprezentanci uplasowali się na dziewiątym miejscu, płacąc tzw frycowe, gdyż dla wielu z nich był to pierwszy występ na dużym turnieju, a dla niektórych nawet pierwszy oficjalny występ w piłce 7-osobowej.
Mimo tego, w kilku kluczowych momentach, zabrakło tak na prawdę przysłowiowego szczęścia, a postawa drużyny – jak zostało już wyżej wspomniane – była kapitalna i jesteśmy równie mocno zadowoleni z występu obu ekip.
Razem z nami w wydarzeniu wzięło też udział trzech zawodników testowanych i każdy z nich pokazał się z bardzo dobrej strony.

Podsumowując event, nie można również nie wspomnieć o testach sprawnościowych, w których nasi młodzi sportowcy wcale nie ustępowali graczom Górnika i praktycznie w każdej z konkurencji plasowali się w czołówce.

Z dodatkowych atrakcji należy wymienić obecność mistrza i wicemistrza Polski w teqballu, których młodzi piłkarze mogli podpatrzeć i spróbować się z nimi przy stole.

Kolejne cenne doświadczenie na koncie, bagaż wrażeń spory, dużo istotnych wniosków wyciągniętych, a wszystko to zebrane razem, kolejny raz utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy we właściwym kierunku. 🙂